Yelken Adası

Ayvalik ilçesine bagli adalar toplulugu. Irili ufakli birçok adadan mütesekkildir. Bunlardan en büyügü Alibey (Cunda) adasidir. Köprü ile önce Lale adasina daha sonra dolgu ile Ayvalik'a baglandigindan artik yarimada özelligi tasimaktadir.

Ayvalik koyu 22 küçük adayi barindirir. Cunda disinda hiçbirinde yerlesim yoktur. Ara sira balikçilar mola verirler. Motorlarla bu adalara geziler düzenlenir. Ince kumlu, uzun plaji ile Altinova Ayvalik-Ören arasindadir. Yazlik tatil sitelerinin yogunlugu hemen göze çarpar. Ayvalik Adalari kaynaklarda isim olarak Yund Adalari veya Cunda Adalari olarak da geçmektedir. Rumlar bu adalara Kokuluadalar manasina gelen Hekatonisa demislerdir. Hekatonesos, Apollonnesos, Hekatonnesoi, Hekatos gibi farkli yazilislari da vardir.

Ayvalık, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanısıra, özellikle adalarının çevresi, deniz dibi zenginlikleri ile dalış tutkunlarının tercih ettiği önemli merkezlerden biridir. İlçe merkezinde bulunan dalış tekneleri ziyaretçilere Ayvalık'ın sualtı zenginliği ile tanışma fırsatı sunmaktadır.

* Sarımsaklı Plajları :İlçe merkezine 8 km uzaklıktadır. 7 km uzunluğunda 100 m. eninde bir kumsala sahip plaj; birçok konaklama tesisine, kafeteryaya özellikle deniz mahsulleri satan restoranlara ve gazinolara sahiptir.Yurtdışındaki plajlardan bir farkı olmamasına rağmen bakımsızlık hakettiği ilgiyi görmemesine neden olmaktadır.Devamındaki Şahinkaya (Badavut) plajı ince ve temiz kuma sahiptir.

* Altınova : Ayvalık ilçesinin şirin bir bucağı olan Altınova, temiz sahillere sahiptir. İlçe merkezine 13 km. olan belde, piknik ve gezi yerleri ile orman içinde dinlenmeye olanak sağlamaktadır.

* Ali Çetinkaya (Armutçuk): İlçenin kuzey kıyısında temiz,ince kumu ile halka açık bir plajdır.

* Duba Mevkii: Belediye Plajı, Alibey Adası yolu üzerindedir.

* Alibey Adası (Cunda):İlçe merkezine karayolu ile 8 km. uzaklıktadır. Adanın çevresi doğal plajdır. Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü burada, Alibey Adası ile Ayvalık arasında inşaa edilmiştir